השואה של יהודי אפריקה השחורה

הרב אופיר טנג'י שליט"א

הרב אופיר טנג'י שליט"א

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב print
Print

מאת וורד עשור

תקציר:ביום השואה והגבורה אנו מעלים את זיכרון שש מיליון היהודים שנרצחו ונטבחו באירופה על ידי הנאצים הארורים. האם ידענו שבאפריקה השחורה נרצחו יהודים בשל היותם יהודים? גילוי אדיר.

מסתבר שאנחנו לא היהודים היחידים בעולם. לפני כשלושת אלפים שנה גלו מישראל עשרת השבטים למקום שאינו ידוע עד היום, או שאולי לא היה ידוע עד היום. בימים אלו ממש מסתבר שאנו מגלים שיש שבטים באפריקה שרואים את עצמם כצאצאי עשרת השבטים, או יותר נכון הצאצאים של שבט אפרים, גד וזבולון וחלק משבט יהודה ולוי.

גילינו את צאצאי שבט המנשה בבורמה, גילינו את צאצאי שבט דן באתיופיה, עתה אנו עומדים כנראה לגלות את צאצאי אפרים, זבולון וגד באפריקה המערבית. ניגריה, חוף השנהב ואולי גם דרום אפריקה– מדינות שלא כל כך שמענו עליהן ושאנחנו לא ממש יודעים עליהן משהו.

כבר לפני מספר שנים הגיעו לידינו סרטונים של יהודים שחורים בניגריה שמצהירים על עצמם שהם משבט אפרים. הם קוראים לעצמם איבו (היברו – העברים), מלים את הזכרים ביום השמיני, שומרים שבת, כשרות, טהרת משפחה ועוד ומספרים על עצמם שהם יהודים מדורות וכך קיבלו מאבותיהם. (אגב, חלק מהם עדיין חוגגים את יום ההולדת של ירובעם בן נבט) יש להם תפילות בארמית עתיקה, בתי כנסת מפוארים ברחבי ניגריה ושופרות.

שבט האיבו בניגריה מונה כ25 מיליון איש (!) (רק 6000 איש מהם רלוונטיים ושומרי תורה ומצוות) וכן – גם הם עברו שואה נוראית לא מזמן – בשנות השבעים. למי שזוכר את ילדי ביאפרה והרעב ששרר שם באותה התקופה – כשני מיליון בני אדם משבט האיבו מתו ברעב שהיה בביאפרה כאשר נכשלה התקוממות של גנרלים מהשבט נגד השלטון הניגרי שעשק אותם. העונש היה אכזרי.

אז כנראה שבשנים הקרובות יצטרפו ליום השואה שואות נוספות שעבר העם היהודי וצאצאי העם היהודי שברגעים היסטוריים אלו מפלסים את דרכם בחזרה לשורשיהם הקדמוניים ושבים לאמונה ביהדות.

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *