פורום עמוד ראשי
שאלה: שמירת עיניים
י״ט באב ה׳תשפ״א (28/07/2021)
11:01
לכבוד הרב שלום רציתי לשאול איפה עובר הגבול מבחינת שמירת העיניים, אני אסביר: אדם רווק שחי בעיר מעורבת אין מציאות שלא יהיה לו הרהורים גם אם הוא שומר את העיניים שהרי גם בהליכה קלה לסופר בימי הקיץ ניתן להיתקל בקלות במראה שעלול לגרור הרהור או לחילופין אפילו בהליכה לבית כנסת… או בעת רכישת בגדים נניח(אני נמנע מללכת לקניון תקופה ולהזמין מהאינטרנט כי בשניהם יש תמונות ומראות לא צנועים אבל לאחר תקופה ארוכה אני צריך בגדים..) שאלתי אברך בעניין והוא אמר לי שאם יודעים שהליכה למקום מסוים תגרום הרהור אזי אסור ללכת. אך האמת הייתי רוצה לשאול לשם שינוי מה מותר ולא מה אסור שהרי כתוב: אמרו חכמים (ב”ב קסד, ב): “שלוש עבירות אין אדם ניצול מהן בכל יום: הרהור עבירה, ועיון תפלה (שמסיח דעתו מעט בתפילה), ואבק לשון הרע”. ועוד אני יודע שמופיע בגמרא שכאשר יש לאדם שתי דרכים האחד ארוכה ולא פרוצה והאחרת קצרה ויש פריצות הוא יקח את הקצרה(משהו כזה שקראתי בעבר שמופיע בגמרא). לכן אני שואל על עצמי כרגע אני מחפש עבודה בתחום אותו אני לומד העבודה היא מעורבת האם לא לחפש עבודה? וגם אם אני לא אחפש עבודה ואשאר בבית(נניח ונוציא את גורם הפרנסה) אני לא במקום שאני יכול למלא את כל היום שלי בתורה זה כמה דרגות מעלי כרגע(לכן אני רוב היום אשתעמם וזה בעיה בפני עצמה) אז מה לעשות? ועוד נושא שאני מתמודד איתו כאשר שמירת העיניים נפגשת מול דרך ארץ. כלומר, אדם נניח שחי במשפחה שיש בה גם דתים וגם חילונים אז האם הוא יגיד שלום לבחורה שלבושה בצורה לא צנועה? האם כאשר הוא נפגש עם סתם בחורה שהוא מכיר הוא יתעלם או יגיד שלום? אם הוא יתעלם אזי להתעלם בכל מצב גם כאשר היא באה מולו וסביר להניח שהיא מבינה שהתעלמתי? כמובן שלא ינסה לפתח שיחה אבל עצם אמירת השלום יכולה בקלות אולי באותו רגע אולי בהמשך היום לעלות אצלי הרהורים… אני יודע שגם בעניינים הללו יש דרגות והשאיפה היא תמיד להתקדם אך שוב אני רוצה להבין מה מותר ומה גם שלא גוזרים על הציבור גזרות שהוא לא יכול לעמוד בהן.. המציאות היום היא אחרת בכל קנה מידה ביחס למה שהיה בעבר להישאר בבית ולא לצאת זו הדרך היחידה שיכולה להבטיח לך לא להיתקל במראה פרוץ אך מהצד השני כמו שאומרת הגמרא שאין אדם ניצול מהרהור שהרי גם משעמום יכול בקלות לעלות לי הרהורים מהעבר זה לולאה שאין לה סוף לכן אשמח בבקשה לקבל תשובה שנוגעת בעיקר בנקודת הבאות: עבודה(אני מובטל כרגע ולא יודע מה לעשות כי מקומות העבודה יחסית פרוצים) רכישת בגדים דרך ארץ תודה רבה.
יוסי
לשאלה זו ענו 5 מומחים
הרב שלמה בארי שליט"א
28/07/2021
10:03
הרב יהודה דבוש שליט"א
28/07/2021
10:44
akuo ucrfv
הרב יהודה דבוש שליט"א
28/07/2021
10:45
שלום וברכה השאלות שאתה שואל טובות מאוד וניכר היראת שמים שלך, וגבי מה ששאלת התורה מצד אחד אומרת לנו תחיה תמשיך לחיות תעבוד תלבש בגדים מכובדים מצד שני אומרת לנו תזהר קח תמרור עצור יש דברים מסוכנים שצריך להזהר מהם, לכן אומרים חז"ל אם יש לך 2 דרכים יש לך אופציה לא לקנות בקניון אתה יכול לקנות במקום שמור אז תלך לשם יש איזור בעיתי יש לך אפשרות לא לעבור שם אל תתקרב לשם אבל מאידך כאשר אין אפשרות וצריך ללכת למקום לא כ"כ צנוע או בת משפחתה אומרת לך שלום ואם לא תגיב היא תעלב אז אתה הולך לכזה מקום ומשתדל לא להתבונן מה שאני צריך מעניין אותי ודברים אחרים לא קשורים אלי לא לעצור לא להתמקד בזה הראש גם לא צריך כל הזמן להתמקד במה לא להסתכל אני משתדל כמה שפחות להסתכל ולא קשור לכאלה דברים. (אפשר לצרף גם את כח הדמיון לחשוב שכל הסובב עצים וכד' והכי חשוב לעשות את כל ההשתדלות בלי לחצים, וכ"כ לגבי מקום עבודה תבדוק מה כל האפשריות ותבחר את הכי כשר שאתה יכול לעבוד בו והוא מתאים לאופי שלך. בהצלחה רבה והבא להיטהר מסיעים בידו
הרב יהודה דבוש שליט"א
28/07/2021
10:56
הרב מנחם לוי שליט"א
28/07/2021
15:36
מבין את הבעיה. התורה היא תורת חיים. נתחיל בזה שאם אתה מחזיק אינטרנט לא מסונן, זה לא מספיק שאתה לא מזמין בגדים. יש ימים שהיצר הרע של האדם הוא ברמה סבירה, ויש ימים שיצר הרע הוא חזק מאוד ותקיף, ואז האדם הוך ומסתכל בסרטים לא טובים או תמונות וכו'. אדם שאין לו אינטרנט פרוץ , כשתוקף אותו יצר הרע ואין לו מכשירים גרועים, אז פשוט הולך לישון, ועד מחר בבוקר היצר נרגע. יש היום הרבה אינטרנטים עם סינון טוב כמו נטפרי ונתיב, שאפשר להישתמש באינטרנט לצורכי עבודה. אם הגעת לגיל שאפשר להתחתן , אז עשה זאת. חזל אומרים שיותר קל להתמודד עם יצה"ר כאשר יש פת בסלו. תדע שגזל ועריות אמרו חכמים שנפשו של אדם מחמדן. אז דבר ראשון, אתה נורמלי לחלוטין שיש לך מחשבות. ועבודת השם שלך זה לשמור על עצמך ולהתגבר כפי שכתבתי לך, מניעת מכשירים פסולים מחיקך, חתונה. אגלה לך שמתבגרים אז היצר נחלש קצת יותר, באופן שחיים נכון. לגבי עבודה, אין בעיה לעבוד עם חילונים. ודאי שעדיף לעבוד במקום דתי. אך אין מניעה. תהיה מכובד ותשדר פתיחות, אך גם כובד ראש ויראת שמים שאתה לא עושה דברים שנוגדים את ההלכה. אנשים אוהבים ומכבדים אנשים כאלה. תצליח. באנו לעולם לעבוד.