אקטואליה בין הלכה למשפט

גילוי שבטי ישראל באפריקה השחורה - סוף שהוא התחלה

מאת וורד עשור 09/08/2016
תקציר:
הרב עשור נפגש עם הרב קנייבסקי בפעם השנייה והראה לו את מציאות השבטים באפריקה השחורה. הרב קבע שצריך להעביר אותם גיור לחומרה ולעזור להם להתקרב ליהדות ולשוב לעם ישראל. וגם מה חושבים הישראלים השבים ליהדותם בניגריה משבט אפרים וגד (איגבו) וכמה שווה פסק שמורה שבעל תשובה שחטא בעברו בעבודה זרה אין להקשיב לו ויש להרחיק אותו.
גילוי שבטי ישראל באפריקה השחורה - סוף שהוא התחלה
fotolia

הרב דניאל עשור נפגש בשנית עם הרב קנייבסקי. הוא הראה לו את תמונות הישראלים בניגריה שחוזרים אל מקור שורשם וצור מחצבתם הישראלי. עברים אפריקאים בניגריה ובביאפרה עם בתי כנסת, ספרי תורה, ציציות וטליתות. מתפללים שרים ומייחלים לגאולה. הרב קנייבסקי שראה את התמונות קבע שצריך לעזור להם, לקרב אותם ולגייר אותם גיור לחומרה. (כמו את האתיופים).

 

בשיחה שניהלנו עם בחור משבט אפרים שבניגריה הוא גילה לנו שמלבד העובדה שהם יודעים שהם שייכים לשבטים ושזו מסורת שעוברת במשפחה מדור לדור, השבט כולו עובר כרגע תהליך מפליא של התקרבות חזרה אל היהדות. כידוע בשנות ה60 התחוללה שואה בביאפרה ומיליונים משבט אפרים וגד – האיגבו (IGBOO) מתו בשל מדיניות ההרעבה שנקטה הממשלה. המסר של השבט מניגריה אלינו מדהים: "בשנות ה60 ה' התגלה אל שבט האיגבו. אבותינו לא העבירו לבניהם את החשיבות של קיום התורה והמצוות, את החשיבות של שמירת השבת. לכן ה' העניש אותנו. העונש הנורא הזה גרם לנו לשוב אל אלוקינו ואל יהדותנו. אנחנו מתעניינים בכל דבר שקשור למסורת היהודית שלנו ולעברנו. עזרו לנו לשוב לעם ישראל." שמו העברי של הבחור, אגב, הוא 'עשאל'.

 

הרב עשור הציג בפני הרב קנייבסקי את פסק הדין של הרב אברהם דב לוין שלפיו בעל תשובה שחטא בעברו ועבד עבודה זרה אסור לקבל את דבריו או להקשיב לו. הפסק כמובן פוגע בכל בעלי התשובה ששגו בעברם, וחשוב היה שיצאו גדולי ישראל נגד הפסיקה האומללה הזו. וכך היה.

כאן תוכלו לקרוא את התנגדותם של גדולי ישראל ועוד עשרות רבנים לפסק של ביה"ד של הרב לוין.

באשר לרב קנייבסקי – הוא רק אמר לרב עשור: אל תשים לב. ובזו אמורה להסתיים הסאגה האומללה הזו.

הרב עשור עומד בקשר חי עם האי, מדריך אותו בדרכו חזרה ליהדותו ומייעץ לו. ואנו רק יכולים לעמוד נפעמים מול סימני גאולה ברורים אלו ולקוות שנראה בקרוב את בית המקדש בתפארתו ואת השבטים עומדים יחד תחת מלכות ה' בירושלים. ושלא ירחק היום שבו תתבטל שנאת חינם מישראל ונחיה באהבה, אחווה ושלום איש תחת גפנו ותחת תאנתו. 

לקריאה נוספת:

המלך האי - נוכל מקצועי

חלק א' 

חלק ב' - המפגש של המלך האי עם גדולי ישראל

הכתבה משויכת לקורס | תיאולוגיה

כתבות אחרות בנושא אנטישמיות

המפגש של מלך האי עם גדולי ישראל
fotolia

המפגש של מלך האי עם גדולי ישראל

השמועה על המלך האי השוהה בביתנו פרשה כנפיים והכול רצו להיות שותפים לגילוי ולפרסום הידיעה. כך הגיעו הרב דניאל עשור והמלך המתחזה האי אל הרב אוירבך בירושלים ואל הרב קנייבסקי בבני ברק. והיו עוד רבנים שנפגשו, שרצו לשמוע, לברך ולהתעניין.

המלך המתחזה הסביר לרב אויירבך שידוע לו שהוא מצאצאי שבט יהודה שחברו לשבטים באפריקה (חלק קטן משבט יהודה גלו למצרים בבית ראשון והמשיכו משם לאפריקה המערבית). הרב אויירבך שהתרגש מהגילוי אמר שרק עכשיו הוא מבין את הפסוק 'לא יסור שבט ומחוקק מבין רגליו'. 'מחוקק תמיד היו לנו מחוקקים,' הסביר, 'אולם אף פעם לא הבנתי מה זה שבט – איפה שמענו שלא סר שבט מיהודה? עכשיו אני מבין שבאפריקה לא סר שבט (שרביט) מיהודה'.

הרב קנייבסקי התרגש לפגוש את המלך, וגם המלך מאוד התרגש לפגוש את הרב. בעצם את כל הרבנים. הוא הבין שהם גדולי ישראל ושמתרחשים כאן רגעים מכוננים, הרגעים שבהם גדולי ישראל מגלים את שבטי ישראל שבאפריקה המערבית השחורה, הרגעים שבהם בעצם שבטי אפרים ויהודה מתחילים להכיר אחד את השני מחדש. לאחר גלות וריחוק של אלפי שנים.

הרב קנייבסקי שאל את המלך אם הוא מסוגל כמלך להרוג, ואישורו של המלך גרם לו לפסוק שהוא מברך על המלך בשם ומלכות.

 

 

לצערנו המעשה גרם לאנשים מסוימים להטות את כל נושא הפגישה לכיוון לא צפוי – דיון 'הלכתי' המבוסס על שמועות לא מבוססות ושקרים מכוונים בנושא 'האם יש לברך על המלך האי את ברכת שחלק מכבודו לבשר ודם'.

 

אתרי חרדים ערכו מחקר על המלך האי והכריזו עליו כנוכל. 

והנקודה האישית. מרגע שהנושא עלה לכותרות בתקשורת החרדית בישראל הוצפנו בטלפונים של כתבים, אנשי ציבור ועוד. נאלצתי להגן בעור שיני על הזכות של הרב עשור לפרטיות ומנוחה בין שיחה לשיחה. בתוך כל מטר השיחות המטורף שנאלצתי להתמודד אתו קיבלתי שיחה שנראתה לי לא מספיק חשובה ודחיתי אותה בנימוס לשבוע הבא. מישהו בשם לוין, או שקשור למישהו בשם לוין שרצה לשאול כמה שאלות את הרב עשור. (טוב, כיצד יכולתי לדעת שזה לא עוד איזה אחד שרוצה להתעניין ולשאול שאלות?). עוד באותו ערב עלה לאתרי האינטרנט פסק של בית הדין של אברהם דב לוין שפסק שלפי הרמב"ם צריך להתרחק מהרב עשור (המיסיונר והיהודי משיחי...) ומהמלך האי (הנוצרי, הנוכל והרמאי...) כמובן שאף אחד לא ממש שאל את הרב עשור לגרסתו (שמוע בן אחיכם), פסק הדין לא היה חתום על ידי מישהו ספציפי (וגם לא הסכימו לשני העדים שנשלחו לבית הדין לגלות מיהם הדיינים שדנו בנושא, שזה בבחינת ארור מכה רעהו בסתר), פורסם ברבים (הלבנת פנים ושפיכות דמים), וכמובן שהשפיטה הייתה על פי השמועה (לא תישא שמע שווא).

על פירוש הרמב"ם האמתי בנושא עדיף שניתן למכתבי גדולי ישראל לדבר (להלן מכתבו של הרב שמחה קוק בנושא) 

לכתבה קודמת בנושא שלושת אלפים שנות מרחק - שבטי ישראל שבאפריקה השחורה

לכתבה הראשונה בנושא מלך אפריקה ואני חלק א'

לכתבה האחרונה בנושא: המלך האי נוכל מקצועי

אהבתם? עשו לייק...

שלושת אלפים שנות מרחק - שבטי ישראל האבודים שבאפריקה השחורה
fotolia

שלושת אלפים שנות מרחק - שבטי ישראל האבודים שבאפריקה השחורה

שלושת אלפים שנה של ריחוק עשו את שלהם. היו לנו המון שאלות, חשדות, אי הבנות. בשבוע שהאיש שהתיימר להיות מלך אפריקה שהה בביתנו היינו עסוקים בעיקר בלמידת האחר. והוא היה מאוד אחר עבורנו. תוצאות ה'בדיקה' היו שאנחנו רואים מולנו אדם מרתק, עדין, רגיש וחכם, ומצד שני תקיף וחד. האמנו לו שצאצאי השבטים ששומרים את המצוות הם רבים באפריקה וכי יש לנו מחוייבות כל שהיא כלפייהם - ליצור קשר ראשוני אתם ולבדוק כיצד ממשיכים הלאה משם. (כמובן שהוא הסתמך על עובדות שהפכו בפיו להיות שקרים ואשליות - אולם את זה הבנו רק מאוחר מאוד, כמעט מאוחר מדי)

לאחר מספר ימים קרה משהו. שבת הגיעה... המלך התארח אצלנו בשבת. לקחנו אותו לטיול קטן במקום בו אנו גרים. הכרנו לו משפחה של אתיופים שגרה בסמוך אלינו – בקרוון. הוא שמע אותם, נחשף לסבל שהם עוברים בישראל, את קשיי ההתאקלמות ואי הקבלה של החברה הישראלית הלבנה. למרות זאת הם כאן, נאבקים על הזהות הדתית חרדית שלהם, מגדלים את הילדים אל הזהות הזו.

הרחובות של השכונה ושל שכונת הקרוונים הסמוכה שקקו ילדים. כשעברנו ליד קבוצת ילדים מהקרוונים אורו עיניו. חלק מהילדים היו אתיופים, חלקם לבנים, היו שם גם ילדים של משפחות מקסיקניות שהתגיירו (צאצאי האנוסים מספרד שברחו למקסיקו והסתתרו שם ביערות. הם לא יכלו לגלות לילדים שלהם שהם יהודים מפחד האינקוויזיציה, והילדים כשגדלו התקשו להתמודד עם יהדותם והתבוללו בקרב האוכלוסייה המקומית האינדיאנית. היום יש המונים בקרב האוכלוסייה המדוברת שנמשכים ליהדות, משמרים מנהגים יהודיים ומנסים לחזור אל השורשים היהודים שלהם. הם עוברים גיור ועולים לארץ. באזור מגורנו קיימת נציגות מכובדת של אנשים אלו). כולם שיחקו כדורגל ביחד. 'זה העם שלי!' הצהיר. כולם יהודים, לבנים, שחורים, צהובים, ירוקים, כולם יהודים וכולם אוהבים! הכריז בשמחה. הצהרה שמאז הוא שב ומזכיר בכל מקום אליו הוא מגיע. 'כך צריכה להיראות יוניטד קינדם אוף יזראל!' (הממלכה הישראלית המאוחדת – בהקבלה לממלכה המאוחדת של אנגליה).

למנחה הוא הובל לאחר כבוד לבית הכנסת החסידי, שם פגש את הנכד של התולדות אהרון – הרב אהרון ראטה. השטריימלים המפוארים ובגדי השבת המפוספסים או הארוכים שחורים לא הפריעו לו להתחבר אל הרב בגובה העיניים. ההתרגשות הייתה גדולה. עבור הרב – גילוי אדם שמזהה את עצמו כאחד מאחינו האובדים מלפני אלפי שנים, עבור המלך – הקבלה והשמחה שבגילוי. השוני לא הפריע לשמחה, אולי הוא רק הגדיל אותה. שהרי לא ציפינו שהם יראו ממש בדיוק כמונו, לא כן?

לפרק הבא המפגש הראשון של מלך האי עם גדולי ישראל

לפרק הקודם מלך אפריקה ואני חלק ה' - שבטי ישראל האבודים באפריקה השחורה

לפרק הראשון בסדרה מלך אפריקה ואני חלק א'

לפרק האחרון - מלך האי נוכל מקצועי

השואה של יהודי אפריקה השחורה
fotolia

השואה של יהודי אפריקה השחורה

מסתבר שאנחנו לא היהודים היחידים בעולם. לפני כשלושת אלפים שנה גלו מישראל עשרת השבטים למקום שאינו ידוע עד היום, או שאולי לא היה ידוע עד היום. בימים אלו ממש מסתבר שאנו מגלים שיש שבטים באפריקה שרואים את עצמם כצאצאי עשרת השבטים, או יותר נכון הצאצאים של שבט אפרים, גד וזבולון וחלק משבט יהודה ולוי.

גילינו את צאצאי שבט המנשה בבורמה, גילינו את צאצאי שבט דן באתיופיה, עתה אנו עומדים כנראה לגלות את צאצאי אפרים, זבולון וגד באפריקה המערבית. ניגריה, חוף השנהב ואולי גם דרום אפריקה– מדינות שלא כל כך שמענו עליהן ושאנחנו לא ממש יודעים עליהן משהו.

כבר לפני מספר שנים הגיעו לידינו סרטונים של יהודים שחורים בניגריה שמצהירים על עצמם שהם משבט אפרים. הם קוראים לעצמם איבו (היברו – העברים), מלים את הזכרים ביום השמיני, שומרים שבת, כשרות, טהרת משפחה ועוד ומספרים על עצמם שהם יהודים מדורות וכך קיבלו מאבותיהם. (אגב, חלק מהם עדיין חוגגים את יום ההולדת של ירובעם בן נבט) יש להם תפילות בארמית עתיקה, בתי כנסת מפוארים ברחבי ניגריה ושופרות.

שבט האיבו בניגריה מונה כ25 מיליון איש (!) (רק 6000 איש מהם רלוונטיים ושומרי תורה ומצוות) וכן – גם הם עברו שואה נוראית לא מזמן – בשנות השבעים. למי שזוכר את ילדי ביאפרה והרעב ששרר שם באותה התקופה – כשני מיליון בני אדם משבט האיבו מתו ברעב שהיה בביאפרה כאשר נכשלה התקוממות של גנרלים מהשבט נגד השלטון הניגרי שעשק אותם. העונש היה אכזרי.

אז כנראה שבשנים הקרובות יצטרפו ליום השואה שואות נוספות שעבר העם היהודי וצאצאי העם היהודי שברגעים היסטוריים אלו מפלסים את דרכם בחזרה לשורשיהם הקדמוניים ושבים לאמונה ביהדות.

 

לקריאה נוספת - המלך האי נוכל מקצועי

הסברה כנגד ההסתה - ניתן לשכנע את הערבים לא לפגוע ביהודים
fotolia

הסברה כנגד ההסתה - ניתן לשכנע את הערבים לא לפגוע ביהודים

המצב הביטחוני בישראל מביא אותנו למציאות שבה אנחנו חוששים להפנות את הגב לכל אדם שנראה לנו כערבי מוסלמי. השנאה שפרצה ופורצת מהמגזר הזה מכלה כל אימון שאי פעם רחשנו לצד השני וליכולת שלהם לתפקד כבני אדם השייכים למין האנושי.

בתוך כל גל חוסר האימון הזה, אני פוגשת את נעה (נוהא) חסיד, ערביה ממשפחת מוחמד הנביא בעצמו עם שורשים יהודיים לבעל שם טוב (מצד האבא), שאוהבת את העם היהודי ורוצה בטובתו. עד כמה רוצה בטובתו? עד כדי כך שהיא נתפסה במצריים כבוגדת רק בגלל שרצתה שלום אמתי בין יהודים ומוסלמים.

נעה מאמינה שההסתה המוסלמית במסגדים היום נגד כל היהודים איננה מבוססת על מסמכים כתובים של הדת המוסלמית. לדעתה המוסלמים הכלילו אמירות של הקוראן נגד מי שהקוראן מגדיר כרשע על היהודים כולם. גם הטענה שיהודים צריכים לשלם מס למוסלמים כפי שכתוב באסלאם, נכונה רק כאשר המוסלמים מגנים על היהודים על אדמה מוסלמית, וישראל, לפי הקוראן, היא אדמה ששייכת ליהודים. ונעה גם מוכנה להוכיח את זה למוסלמים.

מי את נעה חסיד?

נעה מדענית ומרצה לשעבר בפיזיקה גרעינית באוניברסיטת קהיר, וכלת חידון הקוראן בערב הסעודית (חידון מקביל לחידון התנ"ך בישראל). שעזבה את מצרים לישראל לאחר שבמצרים נרדפה על דעותיה השונות מהרגיל. היא מספרת שהמשטר במצריים עצרו אותה מספר פעמים ואף עינו אותה כדי שהיא תפסיק לנסות ולפרש את הקוראן לטובת היהודים, כדי שתפסיק לדבר ולהסביר על זכויות היהודים לפי הקוראן על אדמת ישראל והאתרים הקדושים בישראל (כולל הר הבית).

היא נמצאת בישראל ורואה את מאורעות הטרור על רקע ההסתה הערבית בהר הבית ומתרגזת. "חבל שלא הקשיבו לי, חבל שהשלטון הישראלי לא הקשיב לי – יכולתי לתת להם דרכים של הסברה מול הערבים כדי להתמודד עם ההסתה הערבית השקרית הזו." היא טוענת.

הסברה מול הסתה

לנעה יש מרכז שלום באנגלית שבו היא מסבירה לעולם הערבי ולעולם בכלל מהי התוכנית לעשות שלום אמתי. לטענתה של נעה נעשו שגיאות בהיסטוריה הערבית בשל המצאת סיפורים לא אמתיים, שהנחו את העולם הערבי להתייחס לא נכון אל היהודים. לטענתה הסיפורים שהומצאו חסרי בסיס ומחקר מוקדם, ולנעה יש את ההוכחות הכתובות כדי לתקן את הטעויות ההיסטוריות האלו. האם ימצא מישהו בצד השני שיש בכוחו להרים את הכפפה שהיא זורקת ולשבת להידברות בנושא? זמנים יגידו.

לאתר באנגלית של נעה חסיד

שורשי השנאה הערבית
fotolia

שורשי השנאה הערבית

לאחרונה התפרסמה בערוץ היוטיוב של מסגד אל-אקצה (הר הבית) הרצאה של השייח' ח'אלד אל-מוגרבי. השייח' חוזר על עלילת הדם של ימי הביניים שיהודים צריכים להשתמש בדם במצות כדי להינצל מהגיהינום, והעליל על היהודים שהם שייכים לבונים החופשים. מכאן ההרצאה נסובה על טקסים של הבונים החופשים שהשייח' החשיב אותם בטעות לדת היהודית.

בניתוח קצר של דברי השייח' ניתן להבחין בטעויות הגסות שלו, בשורשי האמונה האסלמית שמתגלה בדבריו ובערבוב מושגים, הבנות וזהויות שכל כך מאפיינות את האומה הערבית המוסלמית.

מה בין הבונים החופשים והאילומינטי ליהדות?

ובכן הבונים החופשים הם אחווה סודית נוצרית. האילומינטי (המוארים) הוקמו על ידי יהודי שהמיר את דתו מיהדות לנצרות (אדם וייסהאופט) , כפי שעשו פרנקיסטים רבים כמוהו – תלמידיו של שבתאי צבי. האחווה מאמינים שהשטן הוא זה שמנהל את העולם והוא הטוב, ואילו אלוקים הוא הרע חלילה. שמם נקשר בתאוריות קונספירציה שונות ומשונות, והמשפחות המפורסמות שבהם נושאות שמות יהודים – רוטשילד, רוקפלר, מורגן, אנגלס, אולם הם מומרים לנצרות תחילה ולאגנוסטיקה בהמשך, שכן האחוות האלו מבוססות על תאוריות אגנוסטיות יותר מאשר על נצרות, למרות שהן מתקיימות דווקא ובעיקר בוותיקן ובמסדרים נוצרים.

כמובן שלא מדובר ביהודים שנאמנים לדת היהודית, אלא דווקא להפך. הטרגדיה היא שהם משתמשים בשם המשפחה היהודי שלהם בזמן שהם מבצעים מעשים הנוגדים את היהדות ואף סותרים את הדת היהודית והמוסר שלה.

מהיכן מגיעות עלילות הדם במצות אל האסלאם?

ונחדד את השאלה – מאין מגיעה האינפורמציה השקרית האנטישמית על דם במצות הפסח אל החלק המזרחי יותר של העולם ואל דת האסלאם? ואולי נשאל מדוע נפגש המופתי של ירושלים במלחמת העולם השנייה עם היטלר ב28 בנובמבר 1941? המופתי אף הקים בבוסניה את יחידת האס. אס של בוסנים מוסלמים שהובאו ליחידה מכל העולם המוסלמי? הקשר בין עמלק המערבי והקוראן המכיל פסוקי שטנה נגד העם היהודי הוא אדוק ביותר. דרך הקשר הזה זורמת האנטישמיות הנאצית שמעלילה על היהודים שהם משתמשים בדם ילדים במצות הפסח.

מי שמאמין בקוראן לא יוכל לגנות את דבריו האנטישמית של השייח' שמטיף באל-אקצה. הוא יוכל רק להסכים אתו בשתיקה. הניתוח הנ"ל של דברי השייח' מראה שהשייח' אכן מטיף נגד קבוצת אנשים הנושאים שמות יהודיים, גם אם הם יצאו מזמן מהיהדות ופועלים בשיטתיות נגדה. הם מבצעים לטענתו פולחנים הנוגדים את המוסר האנושי בכלל והמוסר היהודי בפרט. (ויתכן שבכך הוא אף צודק). השנאה שלו מבוססת על חדית'ים מוסלמים (שהיהודים הם קופים וחזירים ושצריך להרוג אותם עד כמה שניתן – אלו הם פסוקי שנאה הכתובים בקוראן) ומונעת מתוך קשר עם גורמים אנטישמיים שעסוקים בליבוי השנאה שלו. והתוצאה לפנינו – הטפה אנטישמית מוסלמית בתחום מסגד אל-אקצה שממוקם בהר הבית כידוע. לפחות עתה אנו יודעים מהיכן הוציא השייח' הנ"ל את 'הידע' שיש לו לגבי היהודים והיכן האינפורמציה שהוא ניזון ממנה היא שגויה לגמרי ושקרית ומה הסיבה לכך שהוא מוזן באינפורמציה שקרית זו על ידי המפעילים הנאצים שלו מאירופה.

לכן אמירתו בהמשך שהמוסלמים לא שונאים אף אחד והם רק מרחמים על היהודים שמייצגים את השטן עבורם היא שקר וסותרת את הקוראן שלו עצמו ואת ה'מידע' שהוא מקבל מגורמים אפופי שטנה לעם ישראל. גם טענתו שאמירותיו אינן אנטישמיות. השנאה המוסלמית ליהודים היא שורשית לגמרי ונעוצה במקורה בקוראן המטיף לשנאה זו. המערב האנטישמי משתמש באסלאם כקבלן משנה כדי לפגוע ביהודים והפעם לא יאלץ לשלם פיצויים על פגיעה זו, שהרי הם נאלצו לעשות זאת בסיומה של מלחמת העולם השנייה.

תגובות

כל התגובות

רוצה לקבל עדכונים ממגוון התוכן של שערי הלכה ומשפט?