תגית דור

נוער נושר - חוזר

נוער נושר - חוזר

מתנה ליום ההולדת של האחות – שמירת שבת

נגה (שם בדוי) ואחותה (החרדית) הגיעו אלינו שעתיים לפני כניסת שבת. בשל אי הבנה קלה במסירת האינפורמציה ציפינו למישהי שמגיעה מרקע של התבוללות ונצרות, אבל לא. מדובר בקצינה בצה"ל שגדלה בבית חרדי ופרשה. (אחות אחרת שלהם התבוללה עם נוצרי). מיד התאהבנו בה. בחורה חדת לשון, אימפולסיבית ומלאת כעסים וביקורת על הציבור החרדי, אבל גם נשמה טהורה עם לב זהב וכמיהה עזה לקרבת ה' אמתית. במשך השבת היא התנגחה בכל מי שרק יכלה וגילתה מרדנות וקושי גדול לשמור שבת. מסתבר שנגה היא בקטגוריה של נוער נושר, היא גדלה בבית שהיה מוכר לרשויות הרווחה ולא הצליחה להשתלב בנעוריה במסגרות החרדיות הרגילות – עד שנפלטה אל הרחוב. במשך כל השבת נגה חזרה והצהירה שהיא לא רוצה לחזור בתשובה...

בשיחה קלה עם אחותה הבהרתי לה שהסיכוי שנגה תשתנה במהירות אינו גדול. היא הגיעה לכאן בעל כורחה, כמחווה של רצון טוב ולא מפני שבאמת התעניינה בשמירת שבת, והיא כאמור מלאת כעסים על החברה החרדית – היא סבלה ממה שנקרא 'התניה שלילית לדת' או בשפת הגמרא – 'שנה ופירש קשה מכולם'. למרות התחזיות הקודרות שלי לא הפסקנו לאהוב אותה – וזה כאמור היה קל למרות הפרשי הדעות בינינו, השתדלנו להעניק בפשטות את מה שהיא הייתה צריכה – תשומת לב, חום, הסברים קצרים והוכחות פה ושם לנכונות התורה והיהדות. כשילדה–בחורה כזו מתארחת אצלנו אנחנו מבינים שהיא נפגעה ממשהו ולכן היא כל כך כעוסה על התורה והמצוות. לא כעסנו.

המינון הנכון של אהבה והסברה

נגה נפרדה מאתנו במוצ"ש עם חיוך. נוצר אתה קשר אישי חיובי והיא יצאה מאתנו בהרגשה שאכפת לנו ממנה. כבר ביום ראשון היא התקשרה לבשר לנו שהיא מתכוונת לשמור גם את השבת הקרובה – הפעם בבסיס הצבאי בו היא משרתת. כמובן שהידיעה העלתה דמעות בעיני. שלחתי לה דרך אחותה קצת אוכל שהיא אוהבת כדי להקל עליה את השבת בבסיס ובמוצ"ש שמחנו לגלות שנגה גילתה עמיתים לשמירת השבת והעבירה את השבת עם שומרי תורה ומצוות בקדושה ובשמחה. זה היה כל כך פשוט! נגה בסך הכול ראתה כמה סרטים של הוכחות ארכיאולוגיות לקריעת ים סוף (גלגלי מרכבה מהתקופה הפרעונית שנמצאו בים סוף) ומיקומו של הר סיני כפי שסבורים היום שהוא – בערב הסעודית. זה הספיק לה כדי להבין שהדרך הנכונה נמצאת ביהדות ובשמירת המצוות. אבל ההדרכה הידידותית הקצרה שקיבלה במוצאי שבת הייתה על רקע של יחס אישי וקשירת קשר רגשי עם ילדה-בחורה שכל מה שהיה חסר לה זה קצת יחס חיובי למרות שהיא 'מורדת וכועסת'. כשקיבלה את היחס הזה כל המרידה והכעס הפכו לאין.

לא כל אחד יכול

נגה רק התחילה את המסלול שלה בחזרה אל היהדות. יתכן שהיא תעבור עוד עליות וירידות, אולם כעת, לאחר שטעמה מחיי החולין והבינה את ההבדל המר בין לחיות 'שם' ובין לחיות 'כאן', היא תתאמץ להצליח ולחיות בצד היהודי, על כל המשתמע מכך ולמרות הכעסים הקדומים שהיא טיפחה במשך כל השנים. כמו נגה יש עוד המון בחורות שרוצות לבחור נכון, שמוכנות לשמוע אם רק יהיו אנשים שמסוגלים ליצור אתן קשר חם ואוהב ולטפח אותן. ברור שלא כל משפחה יכולה 'להסתכן' ולארח נוער נושר בבית. קירוב נוער נושר צריך להיות קירוב מקצועי עם ידע ותובנות וגם – לא על חשבון הילדים האישיים בבית. לשם כך יש צורך בבניית מסגרות מתאימות ואנשי מקצוע. והלוואי שיהיו עוד אנשים שיכולים לבצע את המשימה הקדושה הזו ולהקים עוד מסגרות לקירוב של נוער נושר אל אבינו שבשמיים.

הסברה מקצועית בנושא תיאולוגיה:

להכשרה מקצועית, גישות ודרכי טיפול בנוער נושר: 
 

נביאי הדור – כלים שבורים

נביאי הדור – כלים שבורים

תקשור עם אוטיסטים

עד לפני 20 שנה בערך לא ניתן היה לתקשר עם אוטיסטים לשיחות עומק. ב20 שנה האחרונות התפתחה שיטה לתקשור עם אוטיסטים " בשיטת התקשור החדשנית המכונה בשם Facilitated Communication שיטת תקשור עם אוטיסטים שהתפתחה בארצות הברית בבוסטון בה הוכח כי אוטיסטים יודעים לספר במדויק מה קורא כעת במקום אחר בעולם שיטה זו שנוסתה בישראל עם אוטיסטים יהודים, העלתה כי האוטיסטים היהודים מעבירים מסרים מודעים מהעולם הרוחני לעולמנו." (מתוך הספר 'יש אלוקים' של המחבר דוד ב"י היוצא לאור בקרוב).

יש שאלות רבות על השיטה לתקשור עם אוטיסטים, ויש לה גם מתנגדים. בעבר האוטיסטים נשאלו ואף ענו על שאלות אישיות, אולם בעקבות דרישת הרבנים להפסיק עם התקשור עם אוטיסטים על בסיס אישי הם עברו להיות מבשרי תכנים רוחניים הקשורים לכלל ישראל. כמו כן יש כאלו הטוענים שהתקשור אינו אמת.

אולם קשה להתעלם מהעובדה שילד או מבוגר שלא הצליחו לתקשר אתו קודם לכן מסוגל להביע את עצמו דרך הקשה פשוטה על מקלדת של מחשב. ויש סרטים רבים ביוטיוב שמראים תקשור עם אוטיסטים בשיטה הזו בכל העולם, שיטה שעובדת.

מה שמעניין אותנו הוא התקשור עם אוטיסטים יהודים שמבשרים לעם ישראל נבואות על העתיד מתוך ניתוח פוליטי מעמיק של המפה העולמית והתנודות החברתיות והפוליטיות שבה.

כיצד מתייחסים לנבואות האוטיסטים?

ובכן, האוטיסטים מסוגלים לתאר מהלכים המתרחשים בעולם הגשמי שלנו, וגם בעולמות עליונים. הם אינם מסוגלים לתת תאריכים מדויקים של ההתרחשויות שהם צופים, אולם הניתוח שלהם באשר לתהליכים עצמם והמניעים שמאחורי התהליכים תואם לעדויות של בני אדם מכל העולם, דעות של מומחים ועוד. אז אי אפשר לפסוק הלכה על פי ה'נבואות' שלהם, מפני שעדיין הם נחשבים לכלים שבורים, אולם אפשר בהחלט להצליב את האמירות שלהם עם עדויות נוספות ולשער פחות או יותר מיהם הכוחות הפועלים כיום בעולם, מהם היעדים שלהם ומדוע.

בכתבה הבאה נתייחס לדברי האוטיסטים עצמם ונשלב עדויות ממקורות אחרים.